5 wskazówek dotyczących dbania o prawidłowy poziom cukru we krwi i znaczenie odpowiedniego nawodnienia

5 wskazówek dotyczących dbania o prawidłowy poziom cukru we krwi i znaczenie odpowiedniego nawodnienia

.

Czym są elektrolity? Czytanie 5 wskazówek dotyczących dbania o prawidłowy poziom cukru we krwi i znaczenie odpowiedniego nawodnienia 3 minut Następny Novak Djokovic... Witamy w waterdrop®!

Chcesz utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, jednocześnie poprawić swoje zdrowie i ogólne samopoczucie? Jednym ze sposobów na to jest skupienie się na odpowiednim nawodnieniu. W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru.


Jaki jest normalny poziom cukru? Standardowy poziom cukru we krwi dla osoby dorosłej wynosi od 70 do 120 miligramów na decylitr (mg/dl). Jeśli poziom glukozy w Twoim organizmie jest wyższy od tego limitu przez dłuższy czas, może to być jeden z objawów stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy uszkodzenia nerwów. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą ci ustabilizować prawidłowy poziom cukru we krwi.

  1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie: przestrzeganie zasad picia wody to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie poziomu cukru pod kontrolą. Woda pomaga wypłukać z organizmu nadmiar cukrów, regulując jednocześnie metabolizm organizmu. Ile wody pić? Co najmniej 8-10 szklanek.
  2. Wybierz odpowiednie węglowodany: poszczególne węglowodany różnią się od siebie. Proste węglowodany, które znajdują się na przykład w słodkich napojach i przetworzonej żywności, mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Zamiast tych węglowodanów skup się na węglowodanach złożonych, takich jak te znajdujące się w pełnych ziarnach, owocach i warzywach. Te węglowodany są trawione przez organizm znacznie wolniej i stanowią bardziej zrównoważone źródło energii.
  3. Ćwicz regularnie: ćwiczenia i ruch to skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru. Regularna aktywność fizyczna może pomóc Twojemu organizmowi efektywniej wykorzystywać insulinę, a także pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Staraj się codziennie ćwiczyć co najmniej 30 minut - może to być szybki spacer, pływanie lub ćwiczenia na siłowni.
  4. Walcz ze stresem: przewlekły stres może mieć negatywny wpływ na poziom cukru. Kiedy jesteś zestresowany, twoje ciało zaczyna uwalniać hormony, które mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne za pomocą technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie.
  5. Porozmawiaj z lekarzem: jeśli masz problem z poziomem cukru w organizmie lub objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, zgłoś się do lekarza. Może on udzielić Ci bardziej szczegółowych, dostosowanych do Ciebie porad, które pomogą Ci ustabilizować poziom cukru we krwi.

Utrzymanie zrównoważonego poziomu cukru we krwi jest ważne dla Twojego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Stosując zrównoważoną dietę, regularnie ćwicząc, dbając o nawodnienie, monitorując poziom cukru we krwi i konsultując się z lekarzem, możesz utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą i zmniejszyć ryzyko powikłań.


Źródła:


"Blood glucose levels." NHS, National Health Service, www.nhs.uk/conditions/diabetes/blood-glucose-levels/."Normal Blood Sugar Levels for Adults." Mayo Clinic, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 27 Mar. 2018, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/normal-blood-sugar/art-20046628."The importance of hydration." European Hydration Institute, www.eurhyd.org/the-importance-of-hydration/.


"Carbohydrates: Simple and Complex." European Food Information Council, 20 Mar. 2018, www.eufic.org/en/healthy-living/article/carbs-simple-and-complex.


"Simple vs. Complex Carbs." Mayo Clinic, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 29 Mar. 2018, www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/simple-vs-complex-carbs/art-20044293."Exercise and Type 2 Diabetes." American Diabetes Association, www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/physical-activity/exercise-and-type-2-diabetes."Managing Stress to Control Blood Sugar." American Diabetes Association, 18 Mar. 2020, www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/mental-health-and-diabetes/managing-stress."Physical activity and diabetes." Diabetes UK, www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/physical-activity-and-diabetes."Stress and diabetes." Diabetes UK, www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/managing-your-diabetes/stress.