Czym są elektrolity?

Czym są elektrolity?

Jeśli jesteś fanem fitnessu lub ogólnie sportu, słowo elektrolity z pewnością nie jest ci obce. Wszędzie widnieje ono na napojach sportowych i suplementach, więc jest oczywiste, że elektrolity są najlepszym przyjacielem sportowca. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy potrzebuje elektrolitów.

Termin "elektrolity" może brzmieć skomplikowanie, ale są to zasadniczo niezbędne minerały, takie jak sód, wapń i potas, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jeśli pomyślisz o swoim ciele jak o samochodzie napędzanym węglowodanami i tłuszczami, to elektrolity są jak olej silnikowy w Twojej maszynie. Twój samochód nie jest wprawdzie napędzany olejem silnikowym, ale bez niego na pewno nie byłby w stanie pracować. Tak właśnie ważne są elektrolity - nie tylko dla sportowców, ale dla każdego.

Co dokładnie robią elektrolity?

Skoro już ustaliliśmy, jak ważne są elektrolity, zagłębmy się w temat. Co robią elektrolity dla Twojego ciała? Różne elektrolity odgrywają różne role (więcej na ten temat w poniższej liście elektrolitów), ale ogólnie rzecz biorąc, są one niezbędne w

 

  • Regulacji poziomu płynów w osoczu krwi i w organizmie.
  • Utrzymaniu pH (kwas/alkalia) krwi w normalnym zakresie (lekko zasadowym, 7,35-7,45).
  • Umożliwiają skurcze mięśni, w tym bicie serca.
  • Przekazują sygnały nerwowe z serca, mięśni i komórek nerwowych do innych komórek.
  • Odgrywają ważnę rolę w procesie krzepnięcia krwi.
  • Tworzą nowe tkanki.

 


Jak możesz sobie wyobrazić, wszystkie te funkcje są niezbędne w codziennym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby oprócz zdrowej diety i spożywania odpowiedniej ilości wody, utrzymywać również zrównoważony poziom elektrolitów.

Kiedy powinniśmy przyjmować elektrolity?


W tym momencie pewnie myślisz sobie: No dobrze, są ważne i musimy utrzymywać zrównoważony poziom elektrolitów... ale skąd mam wiedzieć, kiedy nie mam wystarczającej ilości elektrolitów w swoim organizmie? Kiedy należy przyjmować elektrolity? Aby ułatwić Ci zadanie, oto kilka sytuacji, które potencjalnie wymagają uzupełnienia elektrolitów - tak, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę.

  • Ćwiczenia przez godzinę lub dłużej
  • Jeśli tracisz płyny w wyniku uporczywych wymiotów lub biegunki, pocenia się lub gorączki.
  • Jeśli cierpisz na ostrą lub przewlekłą chorobę nerek
  • Jeśli przyjmujesz leki, takie jak sterydy, środki moczopędne i przeczyszczające.


Można śmiało powiedzieć, że większość społeczeństwa nie ma przewlekłej choroby nerek ani nie przyjmuje na co dzień leków takich jak sterydy czy środki przeczyszczające. Jeśli nie pijesz lub nie jesz wystarczająco dużo, albo tracisz więcej wody niż przyjmujesz (w postaci potu z powodu uprawiania sportu lub wysiłku fizycznego), to prawdopodobnie należy ci się uzupełnienie elektrolitów.

Jakie są najważniejsze składniki elektrolitów?


Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego miejsca w tym artykule, to z pewnością Twój organizm jest wystarczająco wypoczęty, żeby się skupić, więc istnieje szansa, że masz odpowiednią ilość elektrolitów - dobra robota! Ale w inne dni, co dokładnie musisz uzupełnić i co mogą one dla Ciebie zrobić? Dowiedzmy się tego z poniższej listy składników elektrolitów.

Sód - Król
Sód jest jednym z najważniejszych elektrolitów, ponieważ pomaga regulować poziom płynów poza komórkami. Jak zapewne się domyślasz, jest on również jednym z elektrolitów traconych w największym stopniu wraz z potem (to właśnie nadaje Twojemu potowi słony odcień!). Ponieważ poziom sodu może być (i często jest) zaniżony podczas treningów w gorącym klimacie lub trwających dłużej niż godzinę, spożywanie napoju elektrolitowego, który uzupełnia sód, może pomóc zwiększyć wytrzymałość i wydajność.

Potas - Królewski doradca
Potas i sód pracują ręka w rękę. Podczas gdy sód reguluje poziom płynów na zewnątrz komórek, potas pomaga regulować płyny wewnątrz. Co więcej, potas jest również kluczowy dla skurczów mięśni i utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Chlorek - Królowa
Drugi po sodzie najbogatszy elektrolit w organizmie. Obok sodu i potasu, główną rolą chlorku jest pomaganie ciału w utrzymaniu prawidłowej równowagi płynów.

Magnez - Królewski kucharz
Magnez odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu pożywienia i jego składników odżywczych w energię. Twój mózg i mięśnie w dużej mierze polegają na magnezie w swoich funkcjach. Co więcej, magnez jest potrzebny do skurczenia i rozluźnienia mięśni, prawidłowego funkcjonowania neurologicznego i uwalniania neuroprzekaźników. Dlatego jeśli masz skłonność do skurczów mięśni, uzupełnienie magnezu i potasu może pomóc złagodzić sytuację.

Wapń - Królewski strażnik
Jako najobficiej występujący w organizmie minerał, Twoje ciało potrzebuje wapnia, by mięśnie mogły się poruszać, a nerwy przenosić wiadomości między mózgiem a każdą częścią ciała. Uzupełnianie wapnia jest szczególnie ważne dla sportowców, ponieważ wapń i inne minerały są czasem tracone przez pot.

Fosforan - Królewski Lekarz
Po wapniu fosforan jest drugim najbardziej obfitym minerałem występującym w organizmie. Podobnie jak potas i sód, fosforan i wapń współpracują ze sobą, budując mocne kości i zęby. Fosforan znajduje się w wielu napojach elektrolitowych, ponieważ pomaga zwalczać ból mięśni po treningu, wspomagając regenerację sportową i zdrową wytrzymałość.

Wodorowęglan - Królewski Lokaj
Elektrolit, który utrzymuje porządek i równowagę, wodorowęglan jest kluczowy dla utrzymania wartości pH organizmu. Szczególnie ważne jest uzupełnianie wodorowęglanów po przebytej chorobie żołądka, ponieważ utrata wodorowęglanów często występuje przy biegunce, co powoduje zaburzenie równowagi w regulacji kwasowo-zasadowej.

Dlaczego potrzebuję elektrolitów podczas uprawiania sportu?

Od samego początku mówiliśmy, że każdy potrzebuje elektrolitów (powtarzamy: naprawdę każdy), ale elektrolity są szczególnie ważne, kiedy uprawiasz sport lub prowadzisz bardzo aktywny fizycznie tryb życia. Dzieje się tak po prostu dlatego, że utrata elektrolitów następuje głównie wraz z potem, a jeśli nie kończysz treningu oblany potem, to czy w ogóle możesz powiedzieć, że ćwiczyłeś?!

Mówiąc wprost, kiedy ciało wytwarza pot, zużywa nasze zapasy składników odżywczych i płynów. Dlatego tak ważne jest, aby sportowcy uzupełniali elektrolity w trakcie treningu, a przede wszystkim po jego zakończeniu, aby pomóc ciału odzyskać równowagę, co zapobiega zaburzeniom równowagi elektrolitowej. Dodatkową zaletą jest to, że indywidualne właściwości elektrolitów, takich jak magnez, potas i fosforan, również pomagają zoptymalizować wydajność sportową i regenerację.

Gotowi, przygotowani, spadamy!

 

Teraz, kiedy wiesz już, jakie korzyści przynoszą elektrolity Tobie i Twojemu ciału, naturalne jest, że chcesz sięgnąć po napoje elektrolitowe. Na szczęście mamy dla Ciebie wszystko, czego szukasz, w postaci trzech pysznych smaków elektrolitów. W przeciwieństwie do typowych napojów elektrolitowych, nasze smaki są orzeźwiająco owocowe i nie zawierają cukru ani kalorii - jeśli można tak powiedzieć, to naprawdę gaszą pragnienie!

Pomaga w tym również fakt, że wszystkie dobre rzeczy są zapakowane w jedną poręczną kostkę, więc łatwo je zabrać ze sobą wszędzie. Weź swoją ulubioną butelkę, wzbogać wodę o elektrolity i zacznijmy ten trening.

P/S: Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego o elektrolitach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o napojach elektrolitowych, sprawdź ten artykuł tutaj.