Związek między odwodnieniem a dobrym samopoczuciem

Związek między odwodnieniem a dobrym samopoczuciem

.

Eśli jeszcze tego nie wiesz, odwodnienie jest powiązane z wieloma dolegliwościami psychicznymi, takimi jak chroniczne zmęczenie, depresja, lęk, a nawet psychoza (w cięższych sytuacjach). Nie wiesz, dlaczego tak jest? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Znaczenie wody

Czytaliście to już wiele razy na naszym blogu, ale powtórzmy to jeszcze raz: woda jest esencją życia. Przeciętna osoba może przetrwać do trzech tygodni bez jedzenia. Jednak bez wody możemy żyć tylko przez trzy dni. Woda jest niezbędna nie tylko naszym komórkom do wykonywania podstawowych funkcji, ale także naszemu mózgowi do wykonywania funkcji poznawczych. Bez wody nasz mózg nie może funkcjonować najlepiej, a zatem ma sens, że lepsze nawodnienie pomaga...

1. Zmniejszyć ryzyko niepokoju

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego zawsze oferuje Ci się szklankę czegoś do picia, gdy tylko wejdziesz do spa? To dlatego, że woda ma naturalne właściwości uspokajające! Nawet jeśli nie odczuwasz niepokoju, picie wody może pomóc wywołać uczucie relaksu. Ponadto odwodnienie obniża poziom aminokwasów w mózgu, co prowadzi do uczucia niepokoju, drażliwości, depresji i nieprzystosowania.

2. Zmniejsz poziom stresu

Kiedy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, nasze ciało wpada w błędne koło stresu i odwodnienia. Niedostarczanie organizmowi potrzebnych płynów dodatkowo go stresuje, a twoje ciało reaguje wytwarzaniem kortyzolu (inaczej hormonu stresu!). Badania wykazały, że odwodnienie o zaledwie pół litra wystarczy, aby zwiększyć poziom kortyzolu.

Nie pomaga również fakt, że gdy jesteś pod wpływem przewlekłego stresu, twoje nadnercza nie są w stanie funkcjonować tak wydajnie, co zmniejsza produkcję aldosteronu, który jest potrzebny do regulacji poziomu płynów i elektrolitów w organizmie. Picie wystarczającej ilości wody i pomaganie organizmowi w uspokojeniu się to najszybszy sposób na odzyskanie równowagi płynów i zmniejszenie poziomu stresu, co z kolei...

3. Obniża ryzyko depresji

Depresja jest ściśle związana z niskim poziomem serotoniny - ważnego neuroprzekaźnika w mózgu, który pomaga zwiększyć poczucie dobrego samopoczucia i szczęścia. Kiedy jesteś odwodniony, zdolność twojego mózgu do produkcji serotoniny jest ograniczona, ponieważ twoje ciało potrzebuje dużo wody do transportu tryptofanu (rodzaj aminokwasu) do mózgu w celu przekształcenia go w serotoninę. Niewystarczający poziom serotoniny może prowadzić do depresji, nawet jeśli w rzeczywistości nie jest tak źle.

4. Zapobieganie zmęczeniu

Prawie wszystkie funkcje naszego ciała wymagają równowagi płynów, nawet najmniejszy spadek równowagi płynów może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Jeśli płyny nie zostaną szybko uzupełnione, objętość naszej krwi zmniejsza się, a serce musi pracować jeszcze ciężej, aby upewnić się, że nasza skóra i mięśnie otrzymują tlen i składniki odżywcze, których potrzebują. W miarę jak odwodnienie zbiera swoje żniwo, organizm przekierowuje krew z dala od skóry w kierunku pracujących mięśni. Ostatecznie prowadzi to do uczucia zmęczenia i zawrotów głowy.

5. Poprawa nastroju i snu

Biorąc pod uwagę, że twój mózg (i reszta ciała) jest tak zależny od wody, zrozumiałe jest, że dbanie o nawodnienie może pomóc Ci utrzymać dobry nastrój. Badania wykazały, że ludzie, którzy zwykle piją dużo wody, czują się bardziej spięci, gdy jej spożycie spada poniżej ich regularnego spożycia. Picie większej ilości wody może pomóc w utrzymaniu dobrego nastroju, co z kolei sprzyja lepszemu zasypianiu, ponieważ kładzenie się spać niespokojnym i pobudzonym sprawia, że twoje ciało nie śpi i jest czujne. Brak całkowitego wyłączenia umysłu prowadzi do niewystarczającej ilości snu w nocy i zepsutego nastroju następnego dnia (i tak cykl się powtarza!).

Wnioski

Priorytetowe traktowanie nawodnienia jest niezbędne dla utrzymania optymalnego zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Utrzymywanie nawodnienia pomaga obniżyć ryzyko niepokoju i stresu, jednocześnie wspierając produkcję serotoniny. Zmniejsza to ryzyko depresji i promuje poczucie szczęścia. Dodatkowo, zapewniając wystarczającą ilość wody, pomagamy również zapobiegać zmęczeniu poprzez utrzymanie równowagi płynów, co następnie ułatwia prawidłowe dostarczanie tlenu i składników odżywczych w całym organizmie. Optymalne nawodnienie jest również powiązane z dobrym nastrojem i lepszym snem, co daje Ci poczucie zarówno fizycznego, jak i psychicznego odświeżenia. Jeśli nie wypiłeś dziś wystarczającej ilości wody, potraktuj to jako przypomnienie, aby zabrać ze sobą butelkę wody i nawodnić się - twoje ciało będzie ci za to wdzięczne!"