Alternatywne substancje słodzące i ich zalety

Alternatywne substancje słodzące i ich zalety

.

Spójrzmy prawdzie w oczy, każdy z nas lubi od czasu do czasu pozwolić sobie na coś słodkiego. Kawałek ciasta, naleśniki, a może czekolada. To normalne, ponieważ potrzebujemy cukru. To od niego zależy poziom energii. Cukier znajduje się praktycznie wszędzie. Na przykład wiele różnych warzyw, owoców, zbóż, soków, wypieków i innych produktów spożywczych jest źródłem cukru.

Jednak nadmierne spożycie cukru jest uważane za główną przyczynę otyłości, która jest czynnikiem ryzyka wielu poważnych problemów zdrowotnych. Czy wiesz, że zwykła butelka wody o smaku cytrynowym, którą kupujesz w sklepie, może zawierać nawet 14 kostek cukru? Czas zastanowić się nad tym, co pijemy i jemy.

Na szczęście istnieją alternatywne substancje słodzące, które mogą być świetnym substytutem tradycyjnego cukru.

Stewia

Ten naturalny słodzik stworzony z liści słodkiej rośliny Stevia ma słodycz do 300 razy większą niż zwykły cukier. Co ważniejsze, nie zawiera kalorii i nie ma wpływu na poziom cukru we krwi. Ponadto jest bogatym źródłem witamin, minerałów (takich jak witamina C, wapń, potas, sód, żelazo itp.).

Sukraloza

Inną ciekawą alternatywą jest sukraloza, bezkaloryczny słodzik stosowany w produkcji żywności i napojów. Możesz jej używać na przykład do pieczenia, gotowania, ale możesz też dodać ją do kawy. Sukraloza jest produkowana w procesie podobnym do zwykłego cukru, ale z kluczową różnicą w składzie chemicznym. Trzy atomy chloru zastępują trzy grupy cząsteczek sacharozy, tworząc słodzik bez kalorii.

Jak zmniejszyć spożycie cukru?

1. Zacznij powoli

Zapomnij o drastycznych ograniczeniach, które mogą cię zniechęcić. Zamiast tego spróbuj stopniowo zmniejszać ilość cukru w diecie. Jeśli słodzisz kawę 2 łyżeczkami cukru, spróbuj powoli zmniejszać jego ilość. Najpierw 1,5 łyżeczki...

2. Ogranicz cukier w napojach

Duże ilości cukru czają się w większości butelkowanych napojów gazowanych, soków, mrożonych herbat i napojów energetycznych. Świetną alternatywą są Microdrinki od waterdrop®, całkowicie pozbawione cukru i dostępne w kilku orzeźwiających smakach do wyboru.

3. Mniej cukru w wypiekach i gotowaniu

Ciasta i słodkie przepisy często zawierają więcej cukru niż to konieczne. Eksperymentuj z ograniczaniem cukru również w kuchni. Przekonasz się, że pokochasz mniej słodką wersję swojego ulubionego ciasta.

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może nie tylko prowadzić do nadwagi i otyłości, ale także powodować choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i rak. Dlatego tak ważne jest ograniczenie cukru. Zacznij stopniowo, skup się na spożywaniu mniejszej ilości słodkich napojów i ogranicz cukier podczas pieczenia i gotowania.

Trzymamy kciuki!